آزمایشگاه کارخانه

جناب آقای مهندس رضا کمریی : مدیر کنترل کیفی کارخانه

آزمایشگاه کارخانه :

ترکیب رده ی مقاومتی ۲۵ بتون در ۱ متر مکعب به صورت زیر می باشد .

یک متر مکعب بتون حدودا ۲۳۶۰ کیلوگرم وزن دارد ، که از این مقدار :

۱_ شن : ۹۱۰ کیلوگرم

۲_ ماسه : ۹۱۰ کیلوگرم

۳ _ سیمان :۳۶۰ کیلوگرم

۴_ آب : نصف سیمان مصرفی (۱۸۰ کیلوگرم)

در آزمایشگاه بتون ، اسلامپ آزمایشی می باشد که با انجام دادن آن می توان به مقدار روان بودن آن (شل بودن یا سفت بودن) پی ببریم .اسلامپ بتون شامل مخروط فولادی یکپارچه،صفحه ی فولادی به ضخامت ۳ میلیمترقیف ریزش بتن،خط کش ۳۰ سانتی متری که قیف مخروط اصلی توسط دو عدد ضامن به صفحه محکم می گردد.کلیه ی این قطعات دارای رنگ کوره ای مقاوم می باشند.

مقاومت فشاری یکی از خواص مهم بتن محسوب می شود . اطلاع از این پارامتر نقش مهمی در کنترل کیفیت بتون و اصلاح روش های تهیه ی آن دارد . پس از این که بتون در قالب های مخصوص نمونه برداری شد در استخر آب قرار داده می شود (مقاومت بتون در عمر های ۳ ، ۷ و ۲۸ روزه تعیین می شود و بهتر است در روز ۲۸ آزمایش های لازم بر روی بتون انجام شود ، زیرا بخش هیدراسیون سیمان عملی وقت گیر می باشد و در روز بیست و هشتم میتوان نتایج دقیق تر و قابل اعتمادتری از آزمایش انجام شده در آزمایشگاه گرفت) و پس از گذشت ۲۸ روز از موعد نمونه برداری وارد دستگاه جک بتون شکن شده و آزمایش مقاومت فشاری روی آن انجام می شود . نمونه های بتن بر اساس تنش وارده بر بتن برحسب مگاپاسکال یا kg/cm^2 محاسبه می شود .لازم به ذکر است که مقاومت فشاری بتون تحت تاثیر ضرب ۲ عامل زمان و دما می باشد که با گرفتن انتگرال از تابع ذکر شده ، عدد بدست آمده  بلوغ بتن نامیده می شود .

در نهایت لازم به تذکر می باشد که ، مقادیر ذکر شده در بالا به صورت قابل قبول در همه جا یکسان نیست و به عوامل مختلفی نظیر اندازه ی شن و ماسه و نوع سیمان مصرفی بستگی دارد . گروه فنی و مهندسی ضمان تیرچه با فرمول بالا توانسته است بهترین رده مقاومتی بتن را با مقاومت فشاری بالا عرضه کند .